Dr. SCHLEGEL Dariusz

Informacje ogólne

Historia i definicja 

Rys historyczny sięga dalekiej starożytności. poczatkow można się dopatrzyć w mitologii greckiej, kiedy to  najmłodszy syn Uranosa, tytan Kronos, za namową swej matki Gai  odciął kamiennym sierpem śpiącemu Uranosowi genitalia i wyrzucił je wraz z narzędziem zbrodni do morza w pobliżu przylądka Drepanon. Z piany morskiej powstałej wokół odrzuconych genitaliów Uranosa narodziła się naga Afrodyta, bogini miłości i pożądania.

Oczywiscie urologia amputacyjna  nie jest  tym najlepszym przykładem i tą informację należy traktować tak trochę z przymrożeniem oka.

Tak naprawdę początki urologii współczesnej sięgają  I połowy XIX w i jej  podstawy naukowe w Europie stworzył Jean Baptiste Casimir Felix Guyon  do dzisiaj uznawany za ojca urologii.  Ten wybitny lekarz  urodzony w roku 1831 na francuskiej wysepce Reunion, na ktorej  mialem zreszą przyjełność pracować,  zorganizował w 1896 r. w Paryżu w szpitalu Necker  pierwszą na świecie klinikę urologiczną. Z jego inicjatywy powstalo też Francuskie Towarzystwo Urologiczne (Association Francaise d’Urologie). W polsce twórcą pierwszego oddziału urologii był Teofil Wdowikowski. Oddział Wdowikowskiego powstał w Odessie w 1863 r., czyli ponad 30 lat przed otwarciem kliniki przez Guyona.

W 1900 r. na XIII Międzynarodowym Kongresie Chirurgów utworzono sekcję urologiczną i tym samym uznano urologię jako specjalność samodzielną.

Jednym z powodów wyodrębnienia urologii z ram chirurgii była możliwość uzyskania dostępu do wnętrza dróg moczowych przez cewkę. Dzięki temu rozwinęła się endoskopia urologiczna, Jej zdobycze zostały wykorzystane również w innych dziedzinach chirurgii. Początki cystoskopii przypadają na I poł. XIX w. W tym czasie zaczęto wziernikować pęcherz przez metalową rurę (speculum) wprowadzaną przez cewkę. Źródłem światła był  płomień swiecy , którego blask odbijal sie  od zwierciadła kierowano do wnętrza rury. Historyczne znaczenie dla urologii miało skonstruowanie w 1877 r. przez  Maksymiliana Nitzego, asystenta drezdeńskiej kliniki ginekologii, cystoskopu ze źródłem światła umieszczonym na końcu przyrządu, który wprowadzano do pęcherza.

Ale to bardzo odlegle czasy.  Dzisiejsza  postać urologii to w dużej mierze  zasługa  determinacji i profesjonalizmu lekarzy jak tez progresu technologicznego.  Obecna urologia to w dużej cześci  urologia endoskopowa pozwająjaca  przy minimalnej inwazywnosci dotrzec w najodleglejsze zakamarki  ukladu moczowego. To urologia wykorzystujaca laser,  wykorzystujaca  precyzję  robotycznie asystowanych operacji , to tez protetyka przy schorzeniach i dysfunkcjach erekcji, jak  tez leczeniu nietrzymania moczu.

Zakres urologii 

Urologia jest chirurgiczną dyscypliną kliniczną, obejmującą:

  • diagnostykę,
  • profilaktykę,
  • leczenie zabiegowe,
  • leczenie farmakologiczne

chorób i wad narządów układu moczowego u obu płci, w każdym wieku oraz męskich narządów płciowych. 

Ten skrótowy przegląd nie oddaje w pełni wszystkich zadań i możliwości urologii , odzwierciedla stałe i coraz bardziej dynamiczne przekształcanie jej oblicza oraz uświadamia, jakim zadaniom muszą sprostać urolodzy doby współczesnej przy szukaniu jak najlepszego rozwiązania dla swoich pacjentów.